Alexandru Rafila, după infectările record de peste 4.000: Nu putem să asistăm la blocarea sistemului de sănătate
Alexandru Rafila a explicat, astăzi, care este motivul pentru care a crescut numărul pacienților dn ATI. De asemenea, el a spus și la ce ar trebui să ne așteptăm, dacă mai crește numărul de...
Alexandru Rafila, președintele Societății Române de Microbiologie, a explicat de ce a crescut atât de mult numărul persoanelor aflate în stare gravă, în secțiile Anestezie, Terapie Intensivă (ATI).
„În momentul în care am depășit 3.000 de cazuri era de așteptat ca peste circa o săptămână de la acel moment să crească numărul de cazuri în terapie intensivă. Astăzi începem cu cifra 4. Avem peste 4.000 de cazuri noi. Dacă în decursul acestei săptămâni vom avea valori în jur de 4000 - 4.500 de cazuri o să vedem o nouă creștere, un nou asalt peste o săptămână în secțiile de terapie intensivă. Lucrurile acestea trebuie la un moment dat oprite. Nu putem să asistăm la blocarea sistemului de sănătate pentru că nu blocarea în sine e problematică, ci faptul că acest lucru se soldează cu victime în rândul pacienților care nu au acces la serviciile de sănătate și așa mai departe”, a spus Alexandru Rafila la Digi24.
Astăzi, în România s-au înregistrat pentru prima oară de la declanșarea pandemiei, peste 4.000 de cazuri. De asemenea, numărul celor din terapie intensivă a ajuns la un nou record, de 686. Numărul locurilor disponibile în secțiile de terapie intensivă la nivelul țării este de 1.050.
tot astăzi, la Timișoara, locurile din spital pentru pacienții cu COVID-19 au fost ocupate în totalitate, după care pacienții au început să fie refuzați.
China neagă acuzația CIA cu privire la apariția COVID din laborator: E extrem de puţin probabil să fi existat o scurgere din laborator
China susţine că ipoteza scurgerii virusului SARS-CoV-2 dintr-un laborator este "extrem de improbabilă".
COVID, impact pe termen lung asupra sistemului imunitar. Schimbările sunt semnificative
Conexiune surprinzătoare între COVID-19 și regresia cancerului. COVID activează celulele anti-cancer
COVID are un impact neașteptat asupra organismului. Interacționează cu celulele canceroase.
China neagă originea COVID. Dispută globală între teoria zoonotică și ipoteza scăpării din laborator
China rupe tăcerea: SUA a creat COVID! Au publicat dovezile lor care exclud că Wuhan a fost cauza
China publică o cartă albă în care exclude posibilitatea ca Wuhan să fie originea "naturală" a virusului SARS-CoV-2.
Long-COVID lovește femeile mai mult decât bărbații. Efectul secundar care apare la femeile de peste 40 de ani
Un studiu arată că femeile sunt cu aproape 50% mai expuse riscului de a suferi de long-COVID și explică de ce acest fenomen lovește mai ales femeile de peste 40 de ani.
Scădere semnificativă a cazurilor noi de COVID-19 în România
S-au descoperit inflamaţii și umflături în creier la persoanele cu long-COVID
Un studiu australian a descoperit că pacienții cu long-COVID prezintă umflături ale creierului legate de probleme de memorie și concentrare.
COVID, impact grav asupra creierului
Jumătate dintre pacienții cu COVID-19 dezvoltă long-COVID
A fost infectat cu coronavirus timp de 613 zile. Cazul lui a uimit cercetătorii: Conduce la apariția unor variante unice, sensibile
Un caz rar al unui pacient infectat cu coronavirus timp de 613 zile a fost prezentat de cercetători.
Vaccinul COVID Moderna, testat cu placebo
Vaccinul COVID al Moderna intră într-un adevărat studiu cu placebo, sub presiunea lui Robert F. Kennedy Jr.
COVID-19 revine în România. Medicii, semnal de alarmă
Numărul cazurilor de COVID 19 scade, dar reinfectările continuă să crească. Ce trebuie să știi
Boala fatală asociată cu COVID. Poate fi declanșată și de infecțiile ușoare. Cum se manifestă
Moderna retrage aprobarea vaccinului combinat gripă - COVID
Moderna retrage cererea pentru vaccinul combinat antigripal COVID.
EXCLUSIV Noua tulpină COVID, creștere semnificativă a numărului de cazuri. Prof. univ. dr. Carmen Dorobăț: Se aseamănă cu virozele respiratorii. Nu necesită tratament simptomatic
Noua tulpină COVID provoacă o creștere semnificativă a numărului de noi îmbolnăviri.
EXCLUSIV Paxlovid: când apare în România, cine îl poate lua. Cum acționează nirmatrelvir și ritonavir, substanțele din Paxlovid. Rafila: S-a semnat contractul. Va fi disponibil la recomandarea medicului
Evoluția COVID-19 în România. Datele surpriză care dau peste cap previziunile specialiștilor
Spray-ul nazal pentru alergii care poate preveni COVID-ul, răceala și alte infecții respiratorii
XEC, noua variantă COVID. Se răspândește rapid
XEC este noua variantă COVID care se răspândește rapid. A fost detectată în Germania, iar acum se răspândește rapid în Europa.
COVID, încă un efect negativ. Duce la hipertensiune arterială și boli cardiovasculare
COVID mai are încă un efect negativ asupra sănătății. Infecția poate duce la hipertensiune arterială.
