Iași. A fost prins bărbatul cu COVID-19, fugit din spital. UPDATE.

Un bărbat infectat cu COVID-19 a fugit dintr-un spital din Iaşi.
UPDATE: Bărbatul infectat cu coronavirus care a fugit în această după-amiază de la Spitalul de Boli Infecțioase din Iași a fost prins de polițiști, anunță România TV. El a ieșit pe geamul de la baie al spitalului și a plecat pe jos spre localitatea sa natală. După 12 kilometri a fost găsit de oamenii legii. Cel mai probabil urmează să fie internat sub pază.
- Știrea inițială -
"Astăzi, în jurul orei 16,00, un pacient a reuşit să fugă din spital, sărind pe geamul de la baie. Este confirmat, are 47 de ani şi nu este la prima tentativă. Prima a fost intuită de brancardieri şi nu a putut fi finalizată. Am anunţat poliţia şi prefectul. Este dificil cu persoanele care au simptome uşoare sau nu au deloc, pentru că unii nu înţeleg nici de ce sunt internaţi", a declarat Carmen Dorobăţ, managerul Spitalului de Boli Infecţioase din Iaşi la Antena 3.
Aceasta a afirmat şi că a cerut sprijinul jandarmeriei la poarta spitalului, pentru că astfel de incidente să nu mai aibă loc.
Ministerul Sănătăţii confirmă cazul.
"Este vorba despre un pacient confirmat cu COVID 19. A evadat in jurul orei 16. Din primele informații se pare că pacientul este alcoolic, se află in sevraj și a fugit pe geamul de la baie. A fost anunțată Poliţia", transmite biroul de presă al Ministerului.
-
Tratamentul pacienților cu Parkinson, adaptat14.07.2025, 20:48
-
Fructul care ascunde beneficii uimitoare pentru inimă și sănătate14.07.2025, 19:19
-
Tratamentul care reduce semnificativ hipertensiunea14.07.2025, 18:00
-
EXCLUSIV ThetaHealing, o punte între subconștient și vindecarea fizică14.07.2025, 16:54
-
Știrile zilei în Sănătate și Farma. Schimbări majore în sănătate14.07.2025, 16:41
-
-
De ce a murit Mihai Leu. Mesajul transmis de prof. dr. Irinel Popescu02.07.2025, 13:56
-
-
-