Deficitul de potasiu duce la oboseală și simptome de depresie. Care este doza recomandată și în ce alimente îl găsim
Potasiul, mineralul esențial ce previne bolile cardiace, dar și alte afecțiuni.
Medicul cardiolog Vasi Rădulescu explică, într-o postare, câteva aspecte despre boala Parkinson.
Parkinson e o boala care apare mai des la bărbți decât la femei și pentru care nu există deocamdată tratament. Medicul cardiolog Vasi Rădulescu detaliază câteva lucruri despre această afecțiune.
”9 lucruri despre boala Parkinson
1. Boala Parkinson apare prin lezarea unor neuroni din creier care produc dopamină. Acești neuroni se află în zona numită substantia negria.
2. Dopamina este extrem de importantă în reglarea mișcărilor corpului.
3. Boala este diagnosticată de regulă la vârsta de peste 60 de ani, dar există și o variantă „early onset”, care poate debuta la 20-30 de ani.
4. Afecțiunea evoluează progresiv. Dacă la început poate prinde doar o mână sau un picior, ulterior va afecta toate membrele.
5. Principalele simptome sunt: tremor involuntar al extremităților, mișcări încetinite, tensiune în mușchi.
6. Nu există un tratament care să vindece boala. Fiecare om diagnosticat știe acum că va purta afecțiunea toată viața.
7. Se administrează în principal levodopa, un medicament pe bază de dopamină. Substanța ameliorează simptomele.
8. În unele cazuri severe se poate face o stimulare cerebrală adâncă, folosindu-se electrozi conectați la ariile afectate.
9. Boala e de 1.5 ori mai frecventă la bărbați față de femei.
Michael J. Fox, actorul din „Înapoi în viitor”, a fost diagnosticat cu Parkinson varianta cu debut precoce. A făcut o fundație care a strâns peste 100 de milioane de dolari.Și Muhammad Ali, celebrul boxer, a avut Parkinson, făcând o uriașă muncă de conștientizare, precum și donații impresionante. Există o legătură între activitățile violente (cu lovituri în zona capului) și apariția bolii Parkinson”, scrie medicul Vasi Rădulescu pe rețelele sociale.
Potasiul, mineralul esențial ce previne bolile cardiace, dar și alte afecțiuni.
Mâncărimea pielii este o problemă comună pentru mulți oameni ce suferă de afecțiuni renale cronice, demonstrează un studiu.
Ana Morodna s-a născut cu o problemă de sănătate, pe care a descoperit-o în urmă cu vreo 10 ani.
Sindromul Alport este o boală moștenită care se caracterizează prin boli de rinichi, pierderea auzului și probleme de vedere.
De ce au românii boli în stadii avansate? Dr. Liliana Tuță ne-a oferit o explicație dură despre obiceiul românilor.
Formarea pietrelor la rinichi poate fi evitată, eliminând din meniul zilnic o serie de alimente.
Andreea Antonescu a fost la un pas de a-și pierde viața în perioada copilăriei. Ce diagnostic i-au dat medicii?
Supradozajul de vitamina D, semnal de alarmă în privința automedicației.
Procedura vitală pentru afecțiunile renale severe. Cum menține echilibrul chimic al corpului și împiedică acumularea deșeurilor toxice.