EXCLUSIV Deficitul de vitamina D, alarmant. Boantă: O să ajungem ca nordicii, o să luăm ZILNIC supliment
Vitamina D este vitamina responsabilă cu imunitatea și metabolismul, dar ce se întâmplă când avem deficit de această vitamină.
Ministerul Sănătății din Filipine a declarat, marți, epidemie națională de febră denga – boală transmisă de țânțari - după raportarea unei creșteri vertiginoase a numărului de pacienți...
În perioada ianuarie - 20 iulie 2019, Departamentul de Sănătate din Filipine a înregistrat în total 146.062 de cazuri de febră denga la nivel național, cu 98% mai multe în comparație cu aceeași perioadă din 2018, a precizat ministrul filipinez al sănătății, Francisco Duque.
Departamentul filipinez a înregistrat 622 de decese datorate infecției cu acest virus transmis de țânțari, la fel ca malaria, zika, ebola, west nile și alte boli infecțioase.
„Este important să fie declarată epidemie națională... pentru identificarea zonelor în care este necesar un răspuns local și pentru a permite unităților guvernamentale locale să utilizeze fondurile de intervenție rapidă pentru abordarea situației epidemice", a declarat Duque în cadrul unei întâlniri cu reprezentanții din domeniul situațiilor de urgență, conform DPA și Agerpres.
În luna iulie, autoritățile sanitare filipineze au ridicat gradul de alertă pentru febra denga după o creștere vertiginoasă a numărului de cazuri confirmate cu această infecție. Departamentul de Sănătate a declarat „alertă națională de febră denga", birourile regionale primind ordin să intensifice monitorizarea cazurilor de îmbolnăvire și să sporească implementarea strategiilor de combatere a bolii.
Duque a subliniat, în luna iulie, că este important să se meargă la medic încă de la apariția primelor manifestări ale bolii, precum febră timp de cel puțin două zile, dureri articulare și musculare, oboseală, greață, erupții cutanate și sângerări.
Vitamina D este vitamina responsabilă cu imunitatea și metabolismul, dar ce se întâmplă când avem deficit de această vitamină.
Cardiologul și scriitorul Vasi Rădulescu scrie, pe Facebook, 70 de lucruri interesante despre corpul uman, de la cel mai mare organ până la cea mai mică celulă.
Un bărbat de 74 de ani își plimba nepotul într-un parc din Gherla, județul Cluj, când i s-a făcut rău și a murit înainte de sosirea ambulanței.
Numărul germanilor afectaţi de sărăcie la vârsta bătrâneţii va crește semnificativ în următoarele două decenii, arată un studiu.
Durerea în piept poate fi un simptom pentru atacul de panică, hernie, astm bronșic, pleurezie, arsuri sau atac de cord.
Obiceiuri din viața de zi cu zi vă pot ajuta să vă păstrați memoria bună și mintea ageră.
Deficitul de vitamina D poate crește riscul de boli cronice, susține un studiu realizat de cercetători de la Universitatea din Finlanda de Est.
Un studiu din Olanda a analizat ce efecte are vârsta părinților asupra copiilor și a descoperit câteva beneficii. Cercetarea a comparat mai mulți factori.
Cercetătorii au descoperit o legătură între mortalitatea prematură și o combinație de aspecte de mediu, sănătate, condiții socio-economice și demografie.