Viagra, leziuni pe retină, probleme cu vederea culorilor. Studiu de caz

Dana Lascu / 05 noi 2018 / 23:51

Dozele mari dintr-un medicament contra impotenței, cunoscut sub numele de Viagra, pot provoca leziuni ale retinei, ceea ce are ca rezultat o vedere ireversibil colorată, spun cercetătorii, într-un studiu de caz publicat recent.

„Oamenii care depind de vederea culorilor pentru a-și asigura mijloacele de trai trebuie să știe că ar putea exista un impact de lungă duratp dacă iau cantități mari din acest medicament", a spus cercetatorul principal dr. Richard Rosen. El conduce este otalmolog la New York Eye and Ear Hospital Mount Sinai, din New York City.

A comandat medicamentul online și a luat prea mult

Studiul de caz s-a concentrat pe un bărbat în vârstă de 31 de ani care a ajuns la Urgență deoarece cu ambii ochi vedea totul roșu de două zile.

Problemele au început la scurt timp după ce a luat o doză lichidă de citrat de sildenafil pe care l-a cumpărat online. Omul le-a spus medicilor că a luat mult mai mult decât doza recomandată de 50 miligrame, care este utilizată pentru a trata impotența.

Dozele normale de medicament pot provoca probleme de vedere, dar simptomele dispar în mod normal în 24 de ore, au remarcat autorii studiului de caz.

Omul a fost diagnosticat cu toxicitate retiniană persistentă legată de doza mare de sildenafil, care a afectat partea exterioară a retinei, au spus cercetătorii. În ciuda diferitelor tratamente, vederea colorată a bărbatului nu s-a îmbunătățit mai mult de un an după diagnosticarea sa.

Leziuni microscopice pe retină

Cercetătorii au descoperit că omul a suferit leziuni microscopice la conurile retinei, celulele care sunt responsabile de vederea culorilor.

Să vedem efectiv aceste tipuri de schimbări structurale a fost neașteptat, dar asta a explicat simptomele de care pacientul suferea. Deși știm că tulburarea vederii colorate este un efect secundar bine descris în prospectul acestui medicament, nu am putut niciodată să vizualizăm efectul structural al medicamentului pe retină până acum", a remarcat Rosen într-un material de presă al Spitalului Mount Sinai.

Un oftalmolog a subliniat că astfe de cazuri sunt mai puțin frecvente, inclusiv cum a cumpărat medicamentul și cât de mult din el a luat.

Doza mare de medicament pe care individul a cumpărat-o online poate avea impurități care nu pot fi luate în considerare", a spus Dr. Mark Fromer, oftalmolog la Spitalul Lenox Hill din New York City.

Să fie conștienți de riscurile la care se expun

Diner a numit raportul de caz un „avertisment pentru a fi conștienți de riscurile la care ne supunem achiziționând medicamente online fără supravegherea sau recomandarea unui medic. Este, de asemenea, un memento clar că recomandările de dozare trebuie respectate cu strictețe".

Rosen a adăugat că rezultatele cercetării acestui caz „ar trebui să ajute medicii să fie conștienți de potentialele schimbări celulare la pacienții care ar putea folosi excesiv anumite medicamente, astfel încât să-și poată educa mai bine pacienții cu privire la riscurile la care se expun".

Oamenii trăiesc după filosofia că dacă un pic este bun, mult e și mai bun. Acest studiu arată cât de periculoasă este o doză mare de medicament obișnuit", a conchide el.

Constatările au fost publicate în ediția de toamnă a jurnalului Retinal Cases.

Articole Recomandate
Comentarii
Get it on App Store Get it on Google Play

Citite săptămâna aceasta


Politica de confidențialitate | Politica Cookies | Copyright 2019 S.C. PRESS MEDIA ELECTRONIC S.R.L. - Toate drepturile rezervate.
sanatate.n-nxt.26