Intervenția care îți poate salva viața în urma unui AVC

Intervenția care îți poate salva viața în urma unui AVC Intervenția care îți poate salva viața în urma unui AVC - FOTO: Freepik@pixaflow

Această intervenție face diferența dintre viață și paralizie sau chiar moarte, în cazul unui AVC.

România marchează o evoluție fără precedent în tratarea accidentului vascular cerebral (AVC). Potrivit datelor prezentate de Ministerul Sănătății, investițiile coordonate în Programul de Acțiuni Prioritare pentru AVC (AP-AVC) au dus la o creștere masivă a numărului de trombectomii - intervenții esențiale pentru a salva vieți și a reduce invaliditatea.

Trombectomii realizate la nivel național:

  • 2021: 286
  • 2022: 394
  • 2023: 462
  • 2024: 1.153
  • 2025 (până acum): 1.569, arată Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății, pe pagina sa de Facebook.

Evoluția arată nu doar extinderea capacităților, ci și o îmbunătățire majoră a accesului la tratament rapid, un factor critic în supraviețuirea pacienților cu AVC.

Topul centrelor de trombectomie în 2025

Datele pe centre confirmă faptul că rețeaua națională de intervenții neurovasculare se consolidează. Doar în primele luni ale anului 2025, spitalele performante au înregistrat sute de proceduri salvatoare:

  • SUUB București: 440
  • SCJU Târgu Mureș: 247
  • SCJU Timișoara: 207
  • SCJU Oradea: 190
  • SCJU Sibiu: 149
  • INNBN București: 147
  • SCJU Suceava: 128
  • SCU "Prof. Dr. Nicolae Oblu" Iași: 70
  • SCJU Constanța: 35 (intrat în program în septembrie 2025)

Tot mai multe spitale sunt integrate în circuitul neurovascular, ceea ce reduce timpul critic până la intervenție și crește șansele pacienților de recuperare.

Finanțare în creștere

Programul AP-AVC, principalul mecanism de finanțare pentru tratamentul pacienților cu AVC, a beneficiat de o majorare semnificativă a bugetului în ultimii ani.

Finanțarea AP-AVC:

  • 2023: 29 milioane lei
  • 2024: 45 milioane lei
  • 2025: 66 milioane lei

Bugetul pentru 2025 este cu 47% mai mare față de 2024, fiind suplimentat în ultimele patru luni cu încă 25%. Această creștere asigură continuitatea tratamentelor și extinderea accesului în cât mai multe zone ale țării.

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, subliniază că schimbarea de viziune în gestionarea programului a adus rezultate imediate.

"Îmi aduc aminte că, atunci când eram secretar de stat și am preluat coordonarea programelor de acțiuni prioritare, finanțarea pentru AVC era insuficientă și nu ținea cont de nevoile reale. Astăzi, finanțarea urmează pacientul și realitatea medicală din teren. În doar ultimele 4 luni am inclus peste 10 spitale noi în program - și nu ne oprim aici. Construim o rețea națională în care urgențele neurovasculare sunt tratate rapid, profesionist și cât mai aproape de casă, indiferent de județ", transmite Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății.

Google News icon  Urmărește-ne și pe Google News - abonează‑te!

URMĂREȘTE-NE ȘI PE:
Articole similare

Antidepresivele, efecte secundare

22 oct 2025, 20:11
Antidepresivele pot avea efecte secundare importante, iar alegerea medicamentului potrivit trebuie personalizată pentru fiecare pacient.

Cofeina slăbește efectul antibioticelor

04 sep 2025, 10:05
Anumite ingrediente din alimentația zilnică, inclusiv cofeina, pot slăbi efectul antibioticelor, reducând eficiența tratamentelor și favorizând rezistența bacteriană.