Vaccinarea în farmacii. Florin Buicu: Să fie disponibile în toate farmaciile
Vaccinarea în farmacii va fi posibilă și în acest an. Cum se va desfășura campania antigripală din acest an.
Poliomielita a reapărut în Filipine și reprezintă o amenințare pentru țările în care rata imunizării este scăzută.
Primele cazuri de poliomielită, apărute în Filipine în ultimii 19 ani, reprezintă un avertisment pentru ţări precum Ucraina, unde rata de imunizare scăzută crește riscul pentru epidemii virale, afirmă experţi din cadrul Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) şi UNICEF, arată surse citate de agerpres.ro.
Poliomielita este o boală virală extrem de contagioasă, care poate duce la paralizie definitivă sau chiar la moarte.
Ucraina se confruntă deja cu un focar de rujeolă - una dintre cele mai contagioase boli din lume - cu aproape 57.000 de cazuri şi 18 decese înregistrate în primele opt luni ale acestui an, potrivit datelor Ministerului ucrainean al Sănătăţii.
Încrederea în vaccinuri şi rata de imunizare a copiilor împotriva unei serii de agenţi patogeni au fost în ultimii ani extrem de scăzute, lăsând numeroase persoane vulnerabile la infecţii virale, au declarat experţi OMS şi UNICEF. "Este ca o bombă cu ceas. Ticăie şi ar putea exploda în orice moment", a declarat Lotta Sylwander, şeful UNICEF Ucraina.
Ultima postare a lui Sylwander a fost în Filipine, unde a fost confirmat faptul că doi copii au fost infectaţi cu poliomielită.
Poliomielita este incurabilă, dar poate fi prevenită cu ajutorul vaccinării şi a fost eradicată cu succes în zone vaste la nivel mondial în ultimele decenii. Până luna trecută, boala era eradicată şi în Filipine, fără cazuri înregistrate din 2000.
"Revenirea sa alarmantă, cu două cazuri confirmate în locuri aflate la 1.450 km depărtare unul de celălalt, pune 11 milioane de copii filipinezi în faţa unui risc ridicat de handicap şi chiar de deces", a declarat Chris Staines de la Federaţia Internaţională a Societăţilor De Cruce Roşie şi Semilună Roşie.
La fel ca virusul rujeolic, care s-a răspândit atât în Filipine, cât şi în Ucraina, timp de peste un an, poliomielita poate reprezenta un risc dacă cel puţin 95% din populaţie nu este vaccinată.
Rata imunizării împotriva poliomielitei în Filipine este de 70%. În 2017, în Ucraina, doar 51,9% dintre bebeluşii sub un an au fost imunizaţi împotriva poliomielitei, afirmă UNICEF, procentul acestora ajungând la 69,2% în 2018.
Vaccinarea în farmacii va fi posibilă și în acest an. Cum se va desfășura campania antigripală din acest an.
Sanofi lansează în România vaccinul gripal cu doză mare de antigene, destinat vârstnicilor.
Alexandru Rafila, ministrul Sănătăţii, a adus noi clarificări despre strategia de vaccinare și vaccinarea obligatorie.
Vaccinarea anti-COVID este recomandată în continuare. Această categorie de persoane ar trebui să se vaccineze anual.
Ce este, de fapt, polivaccinarea. Cum se face și care sunt avantajele.
România stă prost în ceea ce privește acoperirea vaccinală pentru cancerul de col uterin. Boala poate fi prevenită prin vaccinare.
OMS a aprobat vaccinul anti-mpox pentru adolescenții cu vârste între 12-17 ani.
Cum un virus mortal a stat fără vaccin până acum. Oxford începe testarea unui vaccin împotriva acesui virus numit Nipah.
Agenţia americană pentru alimente şi medicamente amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19.
Vaccinul anti-COVID produce efecte și după ani de zile. Ce s-a aflat abia acum.