Medicament VITAL pentru bolnavii de leucemie, scos de pe lista compensatelor

medicamente_68786700 Medicamente

Un medicament din tratamentul pentru leucemie a fost scos de pe lista compensatelor.

Un medicament vital pentru bolnavii de leucemie a fost scos de pe lista compensatelor. Singurul importator al medicamentului susține pentru Antena 3 că a făcut demersurile pentru a prelungi autorizația. În schimb,  președintele Federaţiei Asociaţiilor Bolnavilor de Cancer a declarat că situația este ”act criminal”.

”Vor trece zile întregi în care vor muri oameni din cauza lipsei acestui medicament pentru că s-a trezit, într-un final, Unifarm să facă reînnoirea autorizaţiei pe nevoi speciale a acestui medicament. Dar, oamenii pot muri în două, trei ore, dacă nu au acest tratament. A fost o mână criminală aici nu se poate, ştiindu-te unicul importator să nu iei atitudine. Ştiind că expiră autorizaţia pe nevoi speciale la acest medicament. (…) Acest medicament nu are înlocuitor", a afirmat Cezar Irimia.

Google News icon  Urmărește-ne și pe Google News - abonează‑te!

URMĂREȘTE-NE ȘI PE:
Articole similare

Chimioterapia: de ce apar efectele secundare

18 feb 2026, 10:12
Chimioterapia declanșează un adevărat haos în organism. De la căderea severă a părului până la distrugerea sistemului imunitar, efectele secundare pot fi devastatoare.