Pintea: Procentul alocat medicilor de familie, crescut cu un împrumut la Banca Mondială
Ministrul Sănătății, Sorina Pintea, a recunoscut astăzi că medicina de familie este foarte importantă și a anunțat că Guvernul se va împrumuta la Banca Mondială circa 800 de milioane de euro pentru a...
Guvernul, prin vocea ministrului Sănătății, Sorina Pintea, a recunoscut astăzi că e nevoie de creșterea alocării către medicina de familie. Doar că, pentru a suporta această creștere, Ministerul Finanțelor negociază cu BM un împrumut de aproximativ 800 milioane euro!
„Chiar ne preocupă acest aspect (n.r. medicina de familie) și în afară de ceea ce s-a făcut până acum, adică creșterea bugetului pentru medicina de familie cu aproximativ 25% anul acesta am înțeles că este nevoie de o creștere a procentului alocat pentru medicina de familie de la 6,5% cât este acum la 10%. Guvernul va susține acest lucru printr-un împrumut pe care Ministerul Finanțelor îl negociază cu Banca Mondială de aproximativ 800 de milioane de euro. O parte din acest împrumut, o mare parte va merge pentru plata serviciilor suplimentare efectuate de către medicii de familie pentru îmbunătățirea activității medicului de familie, pentru medicina comunitară, pentru eficientizarea cheltuielilor din sănătate și alte aspecte care țin de eficientizare în sănătate. Pot să acorde servicii în primul rând persoanelor neasigurate. (...) Și alte servicii pe care le-am preluat din ceea ce face Europa, ceea ce nu este plătit în acest moment de către statul român și pe care oricum le faceți gratuit, dar noi vrem să nu le mai faceți gratuit și vrem să le recompensăm", a spus Pintea după o dezbatere a medicilor de familie.
Bani dați doar pe rezultate
Este, de fapt, vorba despre o schemă de ajutor de stat, pe care ministrul de finanțe Eugen Orlando Teodorovici a propus-o.
„Practic, acest împrumut este bazat pe indicatori de rezultat. Vor putea fi efectuate trageri în momentul în care obținem rezultate. Cu siguranță nu poți să obții rezultate dacă nu investești niște bani. În primul rând vom investi niște bani pe medicina de familie, urmând apoi ca pe baza acestor indicatori de rezultate să tragem... Se referă doar la servicii", a arătat Sorin Pintea.
La rândul său, Eugen Teodorovici a declarat că se pot achiziționa anumite servicii și echipamente care să vină în sprijinul medicilor de familie pentru ca aceștia să poată presta o serie de activități medicale pe care Ministerul Sănătății le va stabili.
Va fi vorba „de echipamente, dotări ale cabinetelor acestor medici, pregătirea personalului medical, de care au nevoie pentru a presta acele activități și chiar și ambulanțe. (...) Până la final de an să se poată finanța foarte eficient. Întărim partea de medicină preventivă, degrevăm spitalele județene. Se va acorda un prim ajutor medical la nivelul medicului de familie, care să aibă și dotarea necesară, pregătirea necesară și sprijinul financiar și nu numai pentru a face acest lucru", a spus ministrul de Finanțe, citat de Agerpres.
-
De ce te trezești înainte să sune alarma12.12.2025, 10:00
-
-
Știința arată calea: Cum putem salva milioane de vieți12.12.2025, 08:15
-
-
Dureri de cap și migrene menstruale: de ce apar și cum scăpați de ele
Unele dureri de cap apar din pricina schimbării nivelurilor a doi hormoni din corp: estrogen și progesteron. Unele femei se confruntă cu migrene menstruale.
Umilința la care e supus un medic de familie. Poveste revoltătoare
Cum trebuie, de fapt, să păstrezi brânza. Mihaela Bilic: Strică gustul și aspectul. Evitați ca brânza să se usuce
Cum trebuie, de fapt, să păstrezi brânza. Iată lucrurile pe care nu le-ai știut despre acest aliment nelipsit de pe masă.
Alcool: cele mai nedorite efecte asupra corpului
Alcoolul schimbă modul în care funcționează corpul, iar asta de la primul pahar. După ani de băut poate cauza chiar și pierderea auzului.
Dr Mihaela Pop, reguli de respectat la medicul de familie. „De acum înainte vom trăi cu SARS-CoV-2”
Durerea în piept: de unde vine. Motivele din spatele acestui simptom
Durerea în piept poate fi un simptom pentru atacul de panică, hernie, astm bronșic, pleurezie, arsuri sau atac de cord.
Fumatul ”la mâna a treia”: pericolele nebănuite din spatele lui
Cercetătorii au descoperit că fumatul ”la mâna a treia” este o realitate care dăunează sănătății organismului uman.
Dr Mihaela Pop: pacienta cu pretenții și medicina la cererea familiei
De ce e bine să ai părinți mai în vârstă
Un studiu din Olanda a analizat ce efecte are vârsta părinților asupra copiilor și a descoperit câteva beneficii. Cercetarea a comparat mai mulți factori.
Medic din Călărași refuză pacienții fără vaccin COVID. Ioana Stăncel, expert în sănătate publică, intervine: "ILEGAL, IMORAL!"
Dr Mihaela Pop: Adeverințe cerute la începerea școlii. Ce se obține și ce nu de la medicul de familie
Elena Udrea și separarea de fetița ei, cum le afectează sănătatea
Infecții respiratorii, circa 1.300 de gorjeni diagnosticați într-o săptămână
Circa 1.300 de persoane au suferit viroze în ultima săptămână în județul Gorj. 115 dintre acestea au fost internate.
Dureri pe care mai toți le avem: cum le ții sub control
Durerile de cap, spate, gât, dinți ori stomac se numără printre cele mai comune. Dacă nu dispar în o zi sau două ar fi bine să mergeți la medic.
Rujeolă, Suceava: 20 de cazuri în aprilie
Alimentația la sân: România are printre cele mai mici rate de alăptare din Europa
Dr Sandra Alexiu: Nu mai cereți bilete de trimitere! Nu mai puneți pacienții pe drumuri!
BREAKING NEWS Ce tratament se ia după COVID, pentru refacere. Medic: "Pacientul NU trebuie să stea și să sufere acasă"
Cum putem să ne refacem organismul după infecția cu SARS-COV-2.
Centrele de performanță, în perfuzii. Apel pentru a nu fi desființate, de ce e nevoie de ele
Suplimente din plante, pericol sau beneficiu? Efectul asupra gravidelor
Peste 50% dintre locuitorii județului Tulcea n-au medici de familie
De ce vor ajunge săraci pensionarii din țara considerată ”motorul economic al Europei”
Numărul germanilor afectaţi de sărăcie la vârsta bătrâneţii va crește semnificativ în următoarele două decenii, arată un studiu.
