EMA a aprobat vaccinul pneumococic Capvaxive
Acest tratament protejează plămânii și previne infecțiile respiratorii.
Coordonatorul campaniei naționale de vaccinare contra COVID-19, lt col dr Valeriu Gheorghiță, a explicat că nu se mai păstrează automat în depozite doza de rapel, ci ne bazăm pe o rezervă ținută special...
Întrebat dacă atunci când se face prima doză de vaccin COVID-19, se pune automat doza de rapel deoparte, în depozit, lt col dr Valeriu Gheorghiță a explicat că în această a doua etapă a campanie de vaccinare lucrurile s-au schimbat.
„În prima etapă a campaniei de vaccinare așa am făcut, pentru că urma recomandărilor de la Pfizer nu știau cum urmează se se întâmple cu distribuția la nivelul fiecărei țări până se creează acest calendar de livrare săptămânală, însă la acest moment avem un buffer de circa 150.000 de doze, care să ne acopere un necesar în cazul în care apar întârzieri sau reduceri ale numărului de doze, pentru rapel, și pentru continuarea rapelului și a numărului de persoane nou programate se folosesc din dozele care sunt confirmate săptămânal”, a explicat lt col dr Valeriu Gheorghiță, la Marius Tucă Show de la www.alephnews.ro.
Coordonatorul campaniei naționale de vaccinare a spus că nu se va reveni deocamdată la sistemul de rezervare pentru doza de rapel, cel puțin deocamdată, ci se va merge pe acest sistem de buffer, adică un soi de rezervă care să acopere necesitatea de doze pentru rapel în fiecare săptămână, pe măsură ce vin noi tranșe de vaccin.
În total, dacă luăm în calcul toate contractele negociate la nivelul Uniunii Europene, inclusiv cele cu companii al căror vaccin nu a fost aprobat încă, România ar avea de primit circa 80 de milioane de doze de vaccin.
Acest tratament protejează plămânii și previne infecțiile respiratorii.
Ce se întâmplă în cazul persoanelor care s-au vaccinat anti-COVID. Care este rolul critic pe care vaccinul l-a avut.
Cum se va desfășura vaccinarea antigripală în acest an. Ce trebuie să știm despre această campanie.
Moderna retrage cererea pentru vaccinul combinat antigripal COVID.
Ce este VRS, cum se transmite și cum poți evita îmbolnăvirea. Europa aprobă primul vaccin împotriva virusului respirator sincițial (VRS).
Cum un virus mortal a stat fără vaccin până acum. Oxford începe testarea unui vaccin împotriva acesui virus numit Nipah.
Tratamentul care previne infecțiile este la îndemâna oricui. În plus, este gratuit sau compensat, în funcție de situație.
Vaccinarea anti-COVID este recomandată în continuare. Această categorie de persoane ar trebui să se vaccineze anual.
Pe mulți, campaniile de dezinformare îi descurajează atunci când vine vorba despre prevenția unor boli și complicații prin vaccinare.
Acest tratament omoară toate tumorile și previne recidiva cancerului. Eficient împotriva a patru tipuri de cancer.
Nigeria devine prima țară care introduce un nou vaccin împotriva meningitei, potrivit OMS.
Cele mai importante informații din Sănătate și Farma la nivel mondial.
Acest tratament poate vindeca o boală gravă care afectează zeci de milioane de oameni.
Adrian Streinu-Cercel anunta ca în noul cadru legislativ vaccinarea va fi obligatorie pentru toți medicii de familie.