Ceaiul, asociat cu demența. Care este compusul nociv care îți afectează creierul
Consumul de ceai este asociat cu demența. Există un ingredient nociv care îți devastează creierul iremediabil.
O ștafetă ciclistă organizată pentru conștientizarea cauzei persoanelor cu scleroză multiplă ajunge joi, 30 mai, la Alba Iulia. Acțiunea a început la Iași pe 21 mai.
Scleroză multiplă. Joi, 30 mai, de Ziua Mondială a Sclerozei Multiple, de la ora 17.00, locuitorii din Alba Iulia sunt așteptați în Piața Cetății la sosirea cicliștilor care au făcut turul țării pedalând pentru cauza oamenilor care suferă de scleroză multiplă.
Evenimentul este organizat de Asociația de Scleroză Multiplă din România, în parteneriat cu Asociația SM SPEROMAX Alba. La manifestare va fi prezentat și un automobil nou, donat de o companie din Sebeș, special dotat pentru persoanele cu handicap locomotor. Beneficiari vor fi pacienții cu scleroză multiplă, din cadrul Asociației SM SPEROMAX Alba, se arată într-un comunicat.
Ștafeta a pornit pe 21 mai din Iași, a continuat pe 22 mai la Piatra Neamț, 23 mai la Bistrița, 24 mai la Oradea, 27 mai la Timișoara, Craiova - 28 mai și se va începe pe 30 mai la Alba Iulia.
Potrivit sursei citate: „3 voluntari bicicliști pornesc într-o ștafetă ciclistă dedicată cauzei SM, legând mai multe localități din România - Oradea, Bistrița, Neamț, Harghita, Alba Iulia, Timișoara, Craiova și București -, în care comunitatea, copii, tineri și membrii familiilor pacienților, utilizând propriile biciclete, se alătură, ca suporteri bicicliști, într-un tur ciclist simbolic și recreativ, organizat într-un parc central din localitate, pentru a motiva echipa ștafetei și a le înmâna postit-uri cu mesaje de încurajare celor afectați de această maladie. După efectuarea turului simbolic, în sunetul clopoțeilor de bicicletă, echipa ștafetei va pleca spre prima destinație din traseul național, purtând ca ștafetă, mesajele și fotografiile de încurajare ale comunității, pe care le va culege de pe tot traseul, până la punctul terminus".
Manifestarea este una itinerantă, recreativă, de tip ștafetă ciclistă, gândită ca un demers comunitar de susținere a cauzei persoanelor afectate de scleroza multiplă, de conștientizare a ceea ce înseamnă această afecțiune, de solidarizare și încurajare a persoanelor afectate de această boală.
Consumul de ceai este asociat cu demența. Există un ingredient nociv care îți devastează creierul iremediabil.
Ce se întâmplă în creier după 40 de ani. Schimbările sunt ireversibile și cu impact major.
Acest lucru îți devastează creierul, iar dacă locuiești în zona ASTA, ești cel mai expus.
Creierul este afectat după pensionare. Ce trebuie să faci pentru a-ți păstra funcția cognitivă.
Acest test simplu depistează demența cu mult timp înainte ca primele simptome să fie evidente.
Acesta este secretul unui creier sănătos. Previne pierderile de memorie și nu sunt necesare pastile.
Semnul banal care îți arată că faci demență. Apare cu 10 ani înainte și NU este vorba de pierderea memoriei.
Ce trebuie să faci după un AVC. Crește semnificativ șansele de recuperare.
Riscul uriaș cu care se confruntă cardiacii. Boala fără vindecare pe care o pot dezvola.
Epuizarea poate persista până la un an după un accident vascular tranzitoriu, mai ales la persoanele cu anxietate sau depresie anterioară.
Această terapie ameliorează semnificativ simptomele pacienților cu Alzheimer. Medicii susțin că toți pacienții văd efecte benefice.
Boala Alzheimer este legată de creier. Acum, medicii vin cu o nouă ipoteză care schimbă tot ce se știa despre boala care macină creierul.
Alzheimerul nu distruge doar memoria, ci zdruncină întregul organism din interior, celulă cu celulă.
Amețelile frecvente ar putea fi un simptom al sindromului PoTS, asociat cu long-COVID.
Un test de sânge simplu ar putea prezice demența cu ani înainte de apariția simptomelor. Are o precizie de 90%.
Aceste lucruri simple îți protejează creierul de demență și AVC. În plus, întârzie îmbătrânirea cerebrală.