Primul semn că ai ajuns la epuizare. Psihoterapeut: Asta înseamnă că viaţa ta e foarte haotică
Mănânci emoțional fără să știi? Care este adevărata cauză din spatele kilogramelor în plus.
Pacienții vârstnici cu diabet de tip 1 ar putea avea îmbunătățiri semnificative ale stării de sănătate dacă ar purta un dispozitiv de monitorizare a glicemiei, mai degrabă decât s-și măsoare glicemia după...
Adulții vârstnici cu diabet zaharat tip 1 (T1D), o populație în creștere, dar insuficient studiată, sunt predispuși la hipoglicemie, în special atunci când diabetul este de lungă durată. Hipoglicemia poate provoca modificarea stării mentale și uneori pierderea cunoștinței, ceea ce poate fi fatal. Dar, conform unui studiu, adulții în vârstă care utilizează dispozitive de monitorizare continuă a glucozei (CGM) pot reduce semnificativ apariția hipoglicemiei și a evenimentelor hipoglicemice severe, reducând în același timp hemoglobina A1c.
Rezultatele studiului au fost publicate în Journal of the American Medical Association (JAMA). Obiectivul studiului a fost de a determina dacă utilizarea dispozitivelor de monitorizare a glicemiei poate reduce hipoglicemia în rândul adulților mai în vârstă cu diabet de tip 1 (T1D). Un dispozitiv CGM măsoară continuu zahărul din sânge și asigură observarea în timp real a nivelului de glucoză, direcția tendinței și alarme atunci când glucoza scade la niveluri scăzute sau crește la niveluri ridicate.
Studiul a implicat 203 bărbați și femei cu vârsta peste 60 de ani, la 22 de centre clinice, inclusiv UNC-Chapel Hill. Aproximativ jumătate dintre participanți au primit insulină printr-o pompă de insulină, iar cealaltă jumătate a folosit mai multe injecții zilnice de insulină. Jumătate dintre participanți au fost repartizați la întâmplare la un grup folosind un dispozitiv Dexcom CGM, iar cealaltă jumătate unui grup de control, folosind metoda standard, cu benzi de test pentru monitorizarea glicemiei.
Studiul a constatat că timpul în care nivelul de glucoză a fost într-un interval de hipoglicemie (<70 mg / dL) a fost redusă de la 73 minute pe zi la începutul studiului la 39 minute pe zi în grup care a folosit dispozitivul de monitorizare a glicemiei timp de 6 luni.
De asemenea, cercetătorii au mai descoperit că utilizatorii CGM au fost mult mai puțin susceptibili să aibă un eveniment hipoglicemic sever în comparație cu grupul de control care utilizează verificări ale glicemiei; 10 participanți la grupul de control au avut un eveniment hipoglicemic sever comparativ cu un singur participant în grupul CGM.
Mănânci emoțional fără să știi? Care este adevărata cauză din spatele kilogramelor în plus.
Ce trebuie să știi dacă nu mănânci carne. Adevărul te va surprinde. Nutriționiștii au dat verdictul.
Acest obicei extrem de frecvent îți distruge rinichii. Poate duce la efectare renală gravă.
O formă letală de diabet rămâne nediagnosticată. Cine sunt cele mai afectate persoane.
Mănânci carne cu garnitură? Ei bine, te-ai gândit vreodată ce se întâmplă când le asociezi?
Obezitatea: o simplă alegere sau o boală care ne controlează viața?
Aceasta este metoda pentru a scăpa de diabet fără tratamente medicamentoase. Se reglează glicemia.
Acest simptom banal care apare noaptea poate fi un semn al diabetului. Nu este vorba de urinarea nocturnă.
Acesta este cel mai rău lucru cu care se confruntă diabeticii. Le dereglează glicemia chiar și când este administrat tratamentul.
Aceste cinci semne ale diabetului apar în faza de debut a bolii. Sunt semne minore, dar esențiale.