MAE, alertă de călătorie: epidemie provocată de virusul febrei Dengue, în Peru
MAE a emis o alertă de călătorie în Peru, acolo unde a izbucnit o peidemie provocată de virusul febrei Dengue, în regiunile din nord-estul și estul țării.
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Republica Peru că, în urma apariției unui focar de epidemie cu virusul febrei Dengue în regiunile din nord-estul și estul țării, guvernul peruan a declarat la data de 9 februarie 2020 stare de urgență sanitară pentru o perioadă de 90 de zile în departamentele Loreto, Madre de Dios și San Martín. Ministerul Sănătății din Republica Peru a confirmat existența a peste 2.628 de cazuri în cele trei departamente menționate.
Astfel, se recomandă evitarea deplasărilor în aceste regiuni, precum și vaccinarea în cazul tranzitării acestor zone.
Pentru informații cu privire la caracteristicile virusului febrei Dengue, simptomele și măsurile preventive pentru evitarea contaminării, cetățenii români pot accesa pagina de internet a Institutului peruan de sănătate publică https://dengue.ins.gob.pe/. Printre principalele măsuri de prevenție se numără folosirea apei îmbuteliate, igiena corporală și spălarea frecventă a mâinilor într-un ciclu de cel puțin 20 de secunde, se arată într-un comunicatr de presă al MAE.
Cetățenii români pot solicita asistență consulară la numărul de telefon al Ambasadei României în Republica Peru: +5114409396, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetățenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii unui Call Center, în regim de permanență.
De asemenea, cetățenii români care se confruntă cu o situație dificilă, specială, cu un caracter de urgență, au la dispoziție numărul de telefon de permanență al Ambasadei României în Republica Peru: +51989483013.
Ministerul Afacerilor Externe recomandă consultarea paginilor de internet http://lima.mae.ro, www.mae.ro, https://ec.europa.eu/consularprotection/content/travel-advice_ro şi reamintește faptul că cetățenii români care călătoresc în străinătate au la dispoziție aplicația „Călătorește în siguranță” (http://www.mae.ro/app_cs), care le oferă informații şi sfaturi de călătorie, precum şi serviciul de alertă prin SMS, aferent campaniei de informare „Un SMS îți poate salva viața!”.
-
Adevărul pe care fiecare femeie trebuie să îl afle despre menopauză18.04.2026, 08:42
-
Greșeli comune în administrarea medicamentelor. Ce trebuie să știi17.04.2026, 21:43
-
Alexandru Rogobete anunță noi reforme în Sănătate17.04.2026, 20:19
-
-
De ce o ia razna tensiunea dacă ai diabet17.04.2026, 19:03
Un nou coronavirus, descoperit de medici. Medicii se tem de o nouă pandemie
Ruptura globulelor roșii, cauza blocajelor vasculare în COVID-19
COVID-19 distruge vasele de sânge în mod neașteptat. Pune viața în pericol.
Ce se întâmplă dacă bei direct dintr-o doză, fără să o cureți înainte. Un medic de boli infecțioase dezvăluie ce boli sunt pe doze
Cât de periculos este, de fapt, să porți aceeași pereche de șosete de două ori
Mâncarea umedă pentru pisici, plină de microbi, E.coli, Salmonella: Îmbolnăvește toată familia!
COVID, impact grav. Provoacă o boală cronică
COVID declanșează o boală cronică cu impact dramatic asupra vieții pacienților. Riscurile se triplează după infectare. Duce la afectarea tuturor organelor.
EXCLUSIV Ce trebuie să știi despre vacanțele exotice. Ce este malaria. Conf. univ. dr. Ion Ștefan: Riscuri majore
Infecția ucigașă care rezistă la tratament, amenințare globală
Supergripa H3N2: Dr. Mihai Craiu explică simptomele, riscurile și cum ne protejăm
Epidemia de rujeolă se extinde în SUA. Autoritățile sanitare, în alertă
Cea mai contagioasă boală din lume se extinde cu repeziciune. Autoritățile sanitare, în alertă
Rezistența la antibiotice se extinde rapid. Una din șase infecții bacteriene este deja rezistentă, avertizează OMS
Ce este virusul Chikungunya. Fii atent la asta dacă te-a înțepat un țânțar. Atacă articulațiile!
Noua tulpină a virusului gripal ar putea copleși spitalele și provoca mii de decese
Distanțarea socială nu oferă protecție reală împotriva infecțiilor respiratorii
COVID-19 și gripa cresc riscul de cancer pulmonar
De ce cadrele medicale nu trebuie să poarte bijuterii sau să aibă manichiura făcută. Dr. Beatrice Mahler, explicații
EXCLUSIV Sezonul de gripă 2025-2026 începe mai devreme. Vaccinarea, esențială
Frigiderul, incubator pentru bacterii. Care este temperatura corectă la care trebuie setat
Frigiderul, incubator pentru bacterii. Care este temperatura corectă la care trebuie setat frigiderul.
Nimbus, noua tulpină a COVID, simptome neobișnuite
Varianta COVID care înspăimântă experții. Care este simptomul principal. E groaznic. Se pregătesc noi vaccinuri pentru tulpina Nimbus.
Cât de utile sunt, de fapt, mănușile nesterile. Ce trebuie să știi dacă ești pacient
EXCLUSIV Gripa ucide și copii. Dr. Adrian Marinescu: Cum explică părinții antivacciniști moartea unui copil dintr-o boală prevenibilă
O nouă pandemie ne amenință. Medicii, îngrijorați
O nouă pandemie, mai devastatoare decât cea de COVID, ne amenință. Medicii sunt îngrijorați.
