Managerului Spitalului de Boli Infecțioase din Timișoara, avertisment: pozitivii, netestați, transmit boala în comunitate
Managerul Spitalului de Boli Infecțioase din Timișoara, Cristian Oancea, a făcut declarații legate de cifrele din bilanțul COVID de azi, 14 septembrie.
Cristian Oancea, managerul Spitalului Victor Babeș Timișoara, a tras un semnal de alarmă în comentariul său despre numărul mic de infectări de luni, 14 septembrie.
”Sigur va fi și o ușoară creștere a numărului de infectări, problema e să nu fie accelerată și accentuată la peste 1800-2000 de cazuri, pentru că parte dintre ele ajung să fie severe și să intre la ATI, iar apoi sunt decesele raportate. (...) O să existe o scădere a numărului de teste și o scădere a numărului de persoane găsite pozitiv. Este îngrijorător, pentru că acele persoane care sunt pozitive și nu sunt testate, ele transmit în comunitate boala și atunci ne vom trezi, din start, cu cazuri moderate și severe direct la spital”, a declarat managerul.
Întreaga sa declarație o puteți citi pe DC News.
-
-
Senzori de glicemie retrași masiv în 17 țări după raportarea unor decese04.12.2025, 21:19
-
-
-
Vaccinul anti-COVID a scăzut incidența AVC-urilor și a infarctului
Ce se întâmplă în cazul persoanelor care s-au vaccinat anti-COVID. Care este rolul critic pe care vaccinul l-a avut.
Creștere îngrijorătoare a cazurilor COVID-19 în România
Cum au fost afectați diabeticii de COVID. Ce s-a aflat abia acum
Persoanele diabetice care au avut COVID pot dezvolta sechele. Un studiu arată că aceste riscuri nu sunt doar reale, ci și mai accentuate în anumite categorii de indivizi.
UE cumpără vaccinuri pentru a se pregăti pentru următoarea pandemie
Uniunea Europeană achiziționează vaccinuri pentru a se pregăti pentru următoarea pandemie.
A fost infectat cu coronavirus timp de 613 zile. Cazul lui a uimit cercetătorii: Conduce la apariția unor variante unice, sensibile
Un caz rar al unui pacient infectat cu coronavirus timp de 613 zile a fost prezentat de cercetători.
Creierul afectat de COVID-19. Trunchiul cerebral, cheia simptomelor pe termen lung
COVID-19 revine în România. Medicii, semnal de alarmă
Ce se întâmplă dacă ai avut COVID. Legătura dură cu AVC și Parkinson
EXCLUSIV Greșeala mortală pe care o facem când suntem răciți. Adrian Marinescu: Le luăm ca pe bomboane
O greșeală pe care o facem când suntem răciți ne poate agrava situația. Mai mult, poate duce și la alte complicații, unele cu potențial mortal.
Long-COVID lovește femeile mai mult decât bărbații. Efectul secundar care apare la femeile de peste 40 de ani
Un studiu arată că femeile sunt cu aproape 50% mai expuse riscului de a suferi de long-COVID și explică de ce acest fenomen lovește mai ales femeile de peste 40 de ani.
EXCLUSIV Noua tulpină COVID, creștere semnificativă a numărului de cazuri. Prof. univ. dr. Carmen Dorobăț: Se aseamănă cu virozele respiratorii. Nu necesită tratament simptomatic
Noua tulpină COVID provoacă o creștere semnificativă a numărului de noi îmbolnăviri.
COVID-19, în creștere. Jurma: Creștere de cel puțin 300% a cazurilor noi și a deceselor
Sipavibart, medicamentul care previne COVID de la AstraZeneca, a primit o aprobare de la EMA
Cererea AstraZeneca pentru medicamentul de prevenire COVID primește o evaluare accelerată în UE.
Evoluția COVID-19 în România. Datele surpriză care dau peste cap previziunile specialiștilor
EXCLUSIV Ce să faci după un test pozitiv COVID-19. Cât timp mai trebuie să te izolezi. Prof. dr. Simin Aysel Florescu explică
Infecția cu COVID în sarcină, legată de risc dublu de autism la bebeluși
NB.1.8.1, noua variantă COVID care stimulează infecțiile. Care sunt simptomele
COVID, efecte devastatoare. Leziuni severe, silențioase cu efecte îngrijorătoare pe termen lung
COVID-19 a demonstrat că descoperirile biomedicale nu sunt suficiente pentru a elimina o boală
COVID-19 este cea mai recentă epidemie care demonstrează că descoperirile biomedicale nu sunt suficiente pentru a elimina o boală.
Ce se întâmplă cu cei care NU au avut COVID
EXCLUSIV COVID, gripa și virusul sincițial respirator: triplă agresiune. Pleșca: Prevenția înseamnă să ne întoarcem la recomandările din timpul pandemiei!
Profesorul universitar dr. Doina Anca Pleșca, medic primar Pediatrie, a vorbit despre tripla agresiune a virusurilor din acest sezon.
