Dr Mihaela Bilic, femeile la 50 de ani: Menopauza se tratează! Găsiți medicul care știe asta!
Cunoscutul nutriționist dr Mihaela Bilic atrage atenția femeilor care trec de 50 de ani că viața nu s-a terminat. Se poate trăi frumos și bine și în continuare. Totul e să știi ce trebuie să faci și să...
Într-un punct de vede postat pe pagina sa de Facebook, cunoscutul medic nutriționist Mihaela Bilic spune că nu înțelege de ce în România, femeile care trec de 50 de ani se resemnează că au intrat la menopauză și se lasă să se ... degradeze, ca și cum viața s-ar fi terminat.
Viața nu se termină la 50 de ani
„50 PLUS- vârsta de la care femeile din România încetează să mai existe? Răsfoiesc o revistă de business care s-a gândit, ca în fiecare an, să facă un top al celor mai influente femei de afaceri din România. (...) Majoritatea sunt trecute de 50 de ani. Mă uit la ele și nu pot să nu remarc un șablon, un fel de imagine stas în care se încadrează marea parte a femeilor din România: privirea tristă, părul scurt, silueta îngreunată de kilogramele în plus aferente vârstei... Oare asta înseamnă îmbătrânirea? Și dacă da, de ce se vede așa doar la noi? Oare doamnele din imagine, pe cât de puternice și competente sunt în domeniile lor, să nu fi reușit să găsească soluții și la capitolul imagine personală? E vorba de lipsă de timp, de voință sau de idei? Eu cred că e mult mai grav de atât: e vorba de lipsă de hormoni!
Lipsa de hormoni se substituie!
Îmi amintesc stagiul de endocrinologie din timpul facultății și cursul despre menopauză, cu tot dezastrul pe care îl provoacă în organism lipsa de hormoni. Și, deși au trecut de atunci peste 20 de ani, mi-l amintesc pe profesorul Coculescu care ne-a spus: „o femeie la menopauză care nu face tratament de substituție hormonală va arăta peste 5-7 ani ca mama unei femei care ia hormoni". Încă din anii '90 poziția endocrinologilor era fermă și clară, menopauza se tratează!
Suntem în 2019 și mă uit îngrozită la atitudinea colegilir mei medici față de acest subiect. Nu numai că majoritatea dintre ei nu au informații și cunoștințe despre ultimele produse în materie de substituție hormonală, dar mai și afirmă cu vehemență că e contraindicat și chiar periculos să apelezi la așa ceva. Mai pragmatic spus, asta e, odată ce ai intrat la menopauză trebuie să te resemnezi, viața ta s-a terminat. Acolo unde în țări precum Franța tratamentul de substituție e compensat, iar femeile iau hormoni până la 70-75 ani, în România avem doctori care au rămas la concepțiile din Evul Mediu.
Nu luați menopauza în derâdere
Pierdute între endocrinologi și ginecologi, femeile la menopauză nu găsesc îndrumare și atenție la niciunii dintre ei. Să nu mai reprezinte categoria 50 PLUS interes pentru lumea medicală? Să fie toți medicii atât de ocupați cu tratarea tiroidei și a problemelor de fertilitate, încât nu mai rămâne timp și pentru un „moft" precum menopauza? Este rușinos și nedrept să iei în derâdere și în zeflemea așa un subiect. Este absurd să condamni la suferință o categorie întreagă de femei, doar pentru ca să scapi de bătaia de cap. Este condamnabil pentru societate și medicină să lase osteoporoza să ne roadă precum o molie când există tratament pentru asta. Este nepermis să existe atât de puțin interes pentru educație și informare când vine vorba de etape firești ale vieții oricărei femei, despre care nimeni nu spune nimic. Este trist să vedem kilogramele în plus ca pe un semn al lipsei de voință, acolo unde lipsa hormonilor estrogeni distruge tot: metabolism, sistem osos și nervos, piele, păr etc. Peste noapte totul se prăbușește, te trezești alt om, te uiți în oglindă și nu te mai recunoști, gândești, simți și te comporți ca un străin. Și tu să stai cu mâinile în sân, martor neputincios la propria descompunere?!!?!
Acceptă să fie trecute pe linie moartă
Ei bine, această atitudine mi se pare inadmisibilă!! Așa cum inadmisibilă mi se pare și poziția ginecologilor și endocrinologilor din România, cu excepția celor puțini la număr care cunosc acest subiect. Însă cea mai dramatică și inadmisibilă mi se pare resemnarea femeilor de 50 PLUS, care odată ce au ajuns la menopauză acceptă fără niciun protest să fie trecute pe linie moartă, să nu mai conteze în ochii celor din jur. Cu acest abandon nu sunt de acord, așa cum nu sunt de acord nici cu obiceiul multor doctori de a-și da cu părerea despre subiecte pe care nu le cunosc sau nu le stăpânesc! Haideți să terminăm odată cu atitudinea asta românească în care speriem pacienții doar ca să scăpăm de ei, încercați să vă abțineți din a desființa o metodă/un tratament doar pentru că nu aveți experiență în aplicarea lui.
Cât despre voi, dragele mele de 50 PLUS, încetați să vă resemnați în fața menopauzei, suntem în secolul XXI, nu în Evul Mediu, iar dacă ovarele voastre nu mai produc hormoni, îi puteți lua dintr-o pilulă sau dintr-o cremă. Exact cum diabeticii iau insulină, așa și voi trebuie să aduceți din afară hormonii ce nu mai sunt produși de organism. Și învățați să nu mai renunțați așa ușor, nu vă lăsați intimidate și refuzate de doctori, căutați omul capabil să răspundă întrebărilor voastre, profesionistul adevărat care să fie la curent cu toate informațiile momentului. Refuzați să vă transformați în bunicuțe, sunteți încă femei! Pentru că un lucru trebuie să vă fie foarte clar: în ziua de azi menopauza nu se tratează cu voință sau cu resemnare, ci cu hormoni!! Găsiți doctorul care știe asta!”, punctează dr Mihaela Bilic.
-
-
-
Ce se întâmplă, de fapt, dacă visezi în timpul anesteziei14.06.2026, 20:00
-
-
Băutura delicioasă care poate reduce colesterolul rău datorită proprietăților sale
Condimentul care chiar scade glicemia și colesterolul
Tratament naturist pentru diabet. Un medic dezvăluie rețeta care scade glicemia
Planta considerată "bomba" de Omega 3-6-7-9. Mulți o iau pentru imunitate, dar are efecte pentru cancer și diabet
Kombucha din ceaiul negru reduce microbii intestinali asociați cu obezitatea
Ceaiul care curăță microbii intestinali. Topește și grăsimea abdominală.
6 ceaiuri care îți relaxează corpul și mintea înainte de culcare. Soluția naturală pentru insomnie
Un somn liniștit poate începe cu un simplu obicei de seară, bazat pe plante care te ajută să te relaxezi și să te eliberezi de stres.
6 remedii naturale pentru durerile de stomac
Leacurile bunicii revin: 5 remedii naturiste care chiar funcționează, confirmate de știință
5 plante medicinale care chiar funcționează (confirmate de știință).
Ingredientul puternic care îți curăță organele de grăsime și toxine. Multe femei îl adoră. Așa cureți stomacul, ficatul și colonul
Ceaiul banal care poate scădea tensiunea arterială fără pastile
Consumul de cuișoare, beneficii. 11 motive pentru care să le incluzi în dieta zilnică
Acest condiment care te protejează de infecții, reglează glicemia și te scapă de tuse, are efect antibacterian și antiinflamator.
Plantele care anulează efectul medicamentelor. Top remedii naturiste cu riscuri
Alimentul poate scăpa milioane de oameni de diabet și boli de inimă
Acest aliment poate preveni diabetul și bolile de inimă. E plin de fibre și reduce colesterolul și scade inflamația.
Superalimente pe care trebuie să le mănânci în fiecare zi. Mâncăruri esențiale pentru energie și vitalitate
Planta care îți detoxifică ficatul și îți îmbunătățește digestia
Această plantă îți detoxifică ficatul și îți îmbunătățește digestia. O ai deja în casă!
Extractul de coacăze negre accelerează arderea grăsimilor cu 200%. Efecte mai mari la femei
Fructul care arde grăsimile. Stimulează pierderea în greutate cu 200%. Oferă și protecție cardiacă.
EXCLUSIV Mănâncă asta zilnic și pielea ta va străluci! 5 alimente pline de colagen și niacinamide
Șase fructe care surclasează portocala la conținutul de vitamina C
Șase fructe care surclasează portocala la conținutul de vitamina C.
5 plante medicinale care ajută la echilibrarea hormonilor
Rădăcina de angelică: secretul natural al sănătății femeilor
Cel mai bun ceai pentru femeile de peste 40 de ani: cum să îți echilibrezi hormonii natural
Care sunt cele mai bune ceaiuri pentru femeile de peste 40 de ani. Iată cum să-ți echilibrezi hormonii în mod natural.
Planta care poate reduce inflamația și proteja inima
Planta medicinală care te ajută să slăbești. Arde grăsimile rapid
Această plantă medicinală veche de 2.000 de ani ar putea fi cheia pierderii în greutate. Arde grăsimile rapid și fără efort.
