Atac de cord: care sunt semnele la femei și care la bărbați
Atacul de cord se manifestă diferit la femei decât de bărbați. Asociația Americană a Inimii susține că femeile sunt mai predispuse să aibă dureri în anumite zone.
„E bine să știți aceste semne – bărbații și femeile pot experimenta diferite simptome ale atacului de cord", se arată pe un grafic realizat de platforma webmd.com cu date de la Asociația Americană a Inimii.
Pe imagine, postată pe Facebook-ul webmd, se face mențiunea că „nu toată lumea are toate aceste simptome. Dacă simțiți vreun disconfort în piept, sunați la 112 imediat"
Potrivit sursei citate, toate simptomele unui atac de cord sunt:
* senzație de amețeală și de cap ușor
* dureri în zona mandibulei
* durere în partea de sus a stomacului
* durere de spate sau presiune în aceeași zonă
* greață sau vomitat
* leșin
* oboseala extremă
* durere în gât
* durere în piept sau disconfort
* durere în brațe
* transpirație rece
Simptomele la care sunt mai predispuse femeile când vine vorba de atac de cord sunt:
* senzație de amețeală și de cap ușor
* dureri în zona mandibulei
* durere în partea de sus a stomacului
* durere de spate sau presiune în aceeași zonă
* greață sau vomitat
* leșin
* oboseala extremă.
-
Postul intermitent ar putea „repara” creierul afectat de stres17.06.2026, 09:50
-
-
Acad. Vlad Ciurea dezvăluie alimentele care ne mențin mintea brici vara16.06.2026, 23:46
-
-
Limonada care taie pofta de mâncare. Ce conține rețeta virală16.06.2026, 21:10
