Gripă, primul deces în județul Argeș. Al treilea la nivel național
Un bărbat de 78 de ani, din Pitești, a murit de gripă. Este a treia victimă a gripei din sezonul gripal curent.
UPDATE 13.45 Ministerul Sănătății precizează, într-un comunicat, că bărbatul de 78 de ani, din Pitești, decedat de gripă fusese vaccinat, însă cum avea boli cronice nu a dobândit imunitate.
Știre inițială:
Gripă, Argeș. Reprezentanții DSP Argeș anunță, printr-un comunicat, că a fost înregistrat primul deces din pricina gripei. Este vorba de un bărbat de 78 de ani din Pitești, confirmat cu virusul gripal tip B, și care avea condiții medicale preexistente. Nu fusese vaccinat antigripal, potrivit jurnaluldearges.ro.
În județ sunt confirmat 61 de cazuri de gripă, 56 de copii și 5 adulți. 57 de persoane au virusul gripal B, 2 virusul gripal AH3 și 2 virusul gripal AH1.
"Menţionăm ca s-a înregistrat şi primul deces la un bărbat de 78 de ani din Piteşti având condiţii medicale preexistente, confirmat cu virusul gripal tip B, nevaccinat antigripal", au precizat reprezentanţii DSP Argeș.
-
-
Ești părinte și stai pe telefon? Cum îți afectează copilul acest obicei25.06.2026, 15:30
-
-
-
Virusul comun care crește dramatic riscul de probleme cardiace potențial fatale
Cum se transmite hantavirusul și care este riscul global actual. OMS, lămuriri
EXCLUSIV Gripa, fatală. Dr. Adrian Marinescu, avertisment: Riscuri crescute. Forme severe
Boala care revine și face ravagii. Peste 300 de cazuri în doar o lună!
DSP Brăila confirmă decesul unui bărbat infectat cu Listeria monocytogenes
Virusul care stârnește îngrijorare în Europa
Alertă în Europa. Un virus periculos transmis de țânțari provoacă îngrijorare.
