România, pe locul 16 din 36 de țări în clasamentul privind bunăstarea copiilor. Ţările de Jos şi Danemarca, pe primele locuri

Foto: Freepik
Foto: Freepik

Ţările de Jos şi Danemarca se află în fruntea clasamentului statelor în ceea ce priveşte bunăstarea copiilor, clasament realizat pe baza unor criterii precum sănătate mintală, sănătate fizică şi competenţe, se arată într-un raport publicat miercuri de Fondul Naţiunilor Unite pentru Copii (UNICEF).

România se situează pe locul 16 între cele 36 de ţări cu venituri ridicate incluse în raport.

Franţa se află pe cea de-a treia poziţie, urmată de Portugalia şi de Irlanda, potrivit raportului UNICEF, care a comparat date din 43 de ţări membre ale Organizaţiei pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OCDE) şi Uniunii Europene, potrivit DPA, citează Agerpres.

Noua Zeelandă, Columbia, Mexic, Turcia şi Chile s-au situat pe ultimele locuri ale clasamentului.

România se situează pe locul 16 între cele 36 de ţări cu venituri ridicate incluse în raport. România ocupă locul 5 în domeniul sănătăţii mintale şi raportează niveluri scăzute în domeniile sănătăţii fizice şi competenşelor (locul 32 şi, respectiv, locul 26). Conform raportului, nivelul de satisfacţie în viaţă în rândul copiilor români în vârstă de 15 ani a scăzut de la 85% în 2018 la 81% în 2022, potrivit unicef.org.

Potrivit raportului, multe ţări au suferit un declin important la nivelul performanţelor şcolare din cauza închiderii şcolilor în timpul pandemiei de COVID-19.

Copiii se confruntau cu diferite dificultăţi chiar şi înainte de pandemie, a declarat directorul UNICEF Innocenti, Bo Viktor Nylund.

''Acum, în faţa unei incertitudini economice tot mai mari, ţările trebuie să acorde prioritate educaţiei, sănătăţii şi bunăstării copiilor pentru a le asigura o viaţă fericită şi plină de perspective şi pentru a oferi siguranţă economică societăţilor noastre", a mai spus el.

În cele 43 de ţări, un număr estimat de 8 milioane de copii cu vârsta de 15 ani - circa jumătate din cei care fac parte din această grupă de vârstă - au fost evaluaţi ca neavând un nivel funcţional de alfabetizare şi de aritmetică, ceea ce înseamnă că puteau înţelege un text de bază. Proporţiile cele mai ridicate s-au înregistrat în Bulgaria, Columbia, Costa Rica, Cipru şi Mexic.

S-au înregistrat şi progrese în ceea ce priveşte declinul constant în ceea ce priveşte moralitatea în rândul copiilor, reducerea per ansamblu a sinuciderilor în rândul adolescenţilor şi o creştere observată în ceea ce priveşte ratele de finalizare a şcolii.

Cu toate acestea, raportul ridică temeri în privinţa sănătăţii mintale după ce satisfacţia în viaţă a copiilor a scăzut. Japonia a fost singura ţară care a înregistrat o creştere semnificativă în această privinţă.

De asemenea, sănătatea fizică a copiilor s-a deteriorat, numărul copiilor supraponderali continuând să crească.

''După pandemie, datele prezintă tendinţe îngrijorătoare privind bunăstarea copiilor, în special a celor din medii dezavantajate'', a spus Nylund.

''Având în vedere amploarea provocărilor cu care se confruntă copiii, avem nevoie de o abordare coerentă, holistică, care să vizeze întreaga perioadă a copilăriei şi care să răspundă nevoilor copiilor în fiecare etapă a vieţii lor."

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCMedical și pe Google News

Te-a ajutat acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCMedical și pagina de Instagram DCMedical Doza de Sănătate și accesează mai mult conținut util pentru sănătatea ta, prevenția și tratarea bolilor, măsuri de prim ajutor și sfaturi utile de la medici și pacienți.


Articole Recomandate
Crossuri externe
Descarcă aplicația DCMedical
Get it on App Store Get it on Google Play
Ultimele știri publicate
Cele mai citite știri
Patologii

Politica de confidențialitate | Politica Cookies | | Copyright 2025 S.C. PRESS MEDIA ELECTRONIC S.R.L. - Toate drepturile rezervate.
pixel